Hvad laver Markus Grigo i dag?

Markus Grigo: Mere end Bagedyst-dommer

23/04/2021

Rating: 4.94 (5389 votes)

Markus Grigo er for mange danskere et velkendt ansigt, især for dem der troligt følger med i det populære bagetelt i DR-programmet Den store Bagedyst. Her udgør han sammen med Katrine Foged Thomsen dommerduoen, der kyndigt bedømmer amatørbageres kreationer. Men bag rollen som tv-dommer gemmer sig en lang og imponerende karriere inden for gastronomiens verden, en international rejse og et privatliv, der byder på både kærlighed, familie og uventede udfordringer. Lad os dykke ned i historien om manden, der har dedikeret sit liv til de søde sager.

Er Markus Grigo kommet til skade?
Dommer i 'Den store bagedyst' Marcus Grigo er kommet til skade efter at være styrtet på cyklen. Heldigvis havde han hjelm på

Markus Grigos rejse ind i gastronomien startede langt fra Danmark. Han blev født i 1969 i den tyske delstat Hessen. Opvæksten var præget af, at familien, der talte hele seks søskende ud over forældrene, flyttede en del. Denne tidlige mobilitet kan have bidraget til en åbenhed over for nye oplevelser og steder, som senere skulle præge hans karrierevej.

Indholdsfortegnelse

Fra Tyskland til Danmark: En Konditors Rejse

Det var i hjemlandet Tyskland, at Markus Grigo lagde grundstenen til sin faglige karriere. Han gennemførte ikke blot én, men hele to fulde uddannelser: først som kok og derefter som bager. Som om det ikke var nok, påbegyndte han også tjeneruddannelsen og kom halvvejs igennem den. Denne brede faglige ballast inden for restaurationsbranchen gav ham en solid forståelse for alle aspekter af madhåndværket, fra køkken til servering.

I 1990, da Markus var 20 år gammel, tog han et markant skridt og flyttede til London. Her fik han arbejde som konditor på det anerkendte Royal Lancaster Hotel. Opholdet i London blev skelsættende, ikke kun professionelt, men også personligt. Det var her, han mødte en dansk pige, der fangede hans hjerte. Forelskelsen var så stærk, at den i 1991 fik ham til at træffe beslutningen om at flytte til Danmark for at være sammen med hende. Valget faldt på Viborg, hvor et nyt kapitel i hans liv begyndte.

En Karriere i Søde Sagers Verden

Siden ankomsten til Danmark har Markus Grigo dedikeret sin professionelle indsats til verdenen af desserter og søde sager. Hans talent og dedikation har ført ham til nogle af Danmarks mest prestigiøse køkkener. Han har blandt andet været ansat hos den anerkendte kok Jan Hurtigkarl, et navn der vækker genklang i dansk gastronomi. Et særligt langt og betydningsfuldt engagement var hans tid på Søllerød Kro, hvor han arbejdede i over syv år. Søllerød Kro er kendt for sit høje gastronomiske niveau, og hans tid her vidner om hans ekspertise inden for finere dessertkunst.

Markus Grigos passion for søde sager stoppede ikke ved arbejdet i køkkenet. Han har også delt sin viden og sine opskrifter med offentligheden gennem flere bøger om emnet. At skrive bøger kræver ikke kun faglig dygtighed, men også evnen til at formidle komplekse processer på en forståelig måde for hjemmebagere og madentusiaster. Ud over forfatterskabet har han også drevet sit eget firma, der specialiserede sig i fremstillingen af specialfremstillede kager. Dette gav ham mulighed for at udforske sin kreativitet og imødekomme specifikke kundeønsker, hvilket yderligere cementerede hans ry som en mester inden for sit felt.

Hans ekspertise og sympatiske væsen har også gjort ham til en populær gæst i danske medier. Han har flere gange medvirket i populære tv-programmer som GO' Morgen Danmark på TV 2 og Aftenshowet på DR. Disse optrædener gav danskerne et indblik i hans personlighed og hans tilgang til bagning og desserter, hvilket banede vejen for hans mest kendte rolle.

Den store Bagedyst: Rollen som Dommer

I 2017 skete der noget, der for alvor skulle gøre Markus Grigo til et kendt navn i hele Danmark. Fra den sæson blev han sammen med Katrine Foged Thomsen de nye dommere i DR's uhyre populære program Den store Bagedyst. De overtog stafetten fra de tidligere dommere, Jan Friis-Mikkelsen og Mette Blomsterberg, og skulle nu vurdere de mange dygtige amatørbageres evner i bageteltet.

Er Markus Grigo og Katrine kærester?
Her bedømmer han endnu engang de dygtige amatørbageres smagfulde og smukke kagekreationer i bageteltet i selskab med Katrine Foged Thomsen, 47. De har været dommere siden 2017, og det var faktisk også samme år, at Markus Grigo mødte sin nuværende kæreste.

Rollen som dommer i Den store Bagedyst har krævet, at Markus Grigo har brugt al sin erfaring som kok, bager og konditor. Han skal ikke kun bedømme smag og tekstur, men også udseende, teknik og kreativitet i de ofte meget ambitiøse kagekreationer. Samarbejdet med Katrine Foged Thomsen er blevet et fast element i programmet, og deres dynamik som dommere er en del af showets succes. Det er dog vigtigt at understrege, at selvom de arbejder tæt sammen og har en god kemi på skærmen, så er Markus Grigo og Katrine Foged Thomsen udelukkende kolleger og ikke et par privat.

Privatlivet: Kærlighed, Familie og Synet på Ægteskab

Mens Den store Bagedyst har sat Markus Grigo i rampelyset, har han også delt aspekter af sit privatliv med offentligheden. Siden 2017 danner han par med sin kæreste, Susanne Christoffersen. Deres møde er et moderne kærlighedseventyr, da de mødtes via datingappen Tinder. Markus har forklaret, at da han ikke er typen, der går meget i byen, syntes han, at Tinder var en god mulighed for at møde nye mennesker. Han var glad for at opdage, at appen i hans aldersgruppe i høj grad bruges til at finde en partner, og for ham resulterede det i mødet med Susanne.

Parret har efter flere år som kærester taget skridtet og købt en villalejlighed sammen i Brønshøj. Dette skridt cementerer deres forhold og viser, at de bygger en fælles fremtid op. Selvom de har været sammen i flere år og bor sammen, har Markus Grigo dog ingen planer om at blive gift igen. Han har tidligere været gift og ser i dag ægteskabet som "bare et stykke papir". Han mener, at et stærkt forhold ikke nødvendigvis kræver en vielsesattest, og at de har det så godt sammen som kærester, at et ægteskab ikke ville tilføje noget afgørende for dem. Hans kæreste, Susanne, skulle angiveligt have ønsket at blive gift på et tidspunkt, men skulle nu være helt tilfreds med deres nuværende samlivsform. Begge parter har tidligere erfaringer med ægteskab.

Familielivet omfatter også børn, men ikke fælles børn for Markus og Susanne. Markus Grigo har to voksne børn fra sit tidligere ægteskab: Christopher og Caroline, som er i starten af tyverne. Susanne Christoffersen har også en søn fra et tidligere forhold, som er yngre. Spørgsmålet om fælles børn har været oppe at vende, men parret har taget en anden beslutning. I stedet for at udvide familien med et barn, har de valgt at få en hund. Den etårige bomuldshund, Knud, er nu et centralt medlem af familien. Markus Grigo har med humor bemærket, at arbejdet med en hund er betydeligt, og at det har bekræftet dem i, at valget om ikke at få et fælles barn var det rigtige for dem.

Arbejdet Bag Kulisserne: Teknolog hos Aasted

Ud over sin rolle som tv-dommer og sine tidligere bedrifter inden for konditorfaget, har Markus Grigo i dag en fast stilling, der ligger tæt op ad hans ekspertise, men i en mere industriel kontekst. Han arbejder som teknolog hos virksomheden Aasted i Farum. Aasted er en global virksomhed, der specialiserer sig i at fremstille maskiner og udstyr til chokolade-, konfekture- og bageriindustrien. Som teknolog hos Aasted udnytter Markus Grigo sin dybe faglige viden om ingredienser, processer og produktion af søde varer. Hans rolle indebærer sandsynligvis at arbejde med udvikling, testning og salg af maskiner og løsninger, der hjælper store producenter med at skabe chokolade og kager effektivt og i høj kvalitet. Dette arbejde viser en anden side af hans karriere, hvor han anvender sine håndværksmæssige og tekniske færdigheder i en større skala end i et traditionelt køkken.

Et Uheld på Cyklen: Markus Grigos Skade

Livet byder indimellem på uventede begivenheder, og for nylig oplevede Markus Grigo et alvorligt uheld. Han styrtede på sin elcykel, da han var på vej på arbejde en morgen i regnvejr. Uheldet skete, fordi han pludselig ikke kunne bremse optimalt i det våde føre og ramte en anden cyklist bagfra. Hastigheden på elcyklen var 45 kilometer i timen, hvilket understreger, hvor voldsomt styrtet var. Han blev efterfølgende kørt på akutmodtagelsen.

De umiddelbare konsekvenser af styrtet var brud på tre ribben samt brud to steder på hoften. Selvom skaderne lyder alvorlige, var de heldigvis ikke livstruende, og bruddene sad på plads. Han kunne, omend med smerter, stadig gå og klare sig med smertestillende medicin. Uheldet satte dog en stopper for aktiviteter som dans og fodbold i en periode. Markus Grigo har efterfølgende brugt sin oplevelse til at komme med en vigtig opfordring: Husk cykelhjelm! Han var selv iført hjelm under styrtet og er overbevist om, at det forhindrede meget værre skader. Han finder det 'fuldstændig åndssvagt' at lade være med at bruge hjelm af forfængelighed eller andre grunde, da det i sidste ende handler om ens sikkerhed.

Er Markus fra Bagedysten gift?
Markus Grigo danner på sjette år par med kæresten, Susanne Christoffersen. Men 'Bagedyst'-dommeren kommer ikke til at falde på knæ for sin udkårne. »Jeg har været gift før og gør det ikke igen, og det ved min kæreste også.

På trods af skaden har uheldet ikke afholdt ham fra at fortsætte sit arbejde, herunder optrædener i Den store Bagedyst, hvor han sammen med Timm Vladimir og Katrine Foged Thomsen har været en del af den 12. sæson, der havde premiere kort efter uheldet.

Her er et overblik over nogle vigtige milepæle i Markus Grigos liv og karriere:

Årstal / PeriodeBegivenhed / RolleSted
1969FødtHessen, Tyskland
Før 1990Uddannelse (Kok, Bager, Tjener)Tyskland
1990KonditorRoyal Lancaster Hotel, London
1991Flytter til DanmarkViborg, Danmark
Flere årAnsat (bl.a. hos Jan Hurtigkarl)Danmark
Over 7 årKonditor/KokSøllerød Kro, Danmark
DiverseForfatter, Egen virksomhed (kager), TV-optrædener (GO' Morgen Danmark, Aftenshowet)Danmark
Fra 2017DommerDen store Bagedyst, DR
Siden ca. 2017/2018Kæreste med Susanne ChristoffersenDanmark
I dagTeknologAasted, Farum

Ofte Stillede Spørgsmål om Markus Grigo

For at opsummere og besvare nogle af de mest almindelige spørgsmål om Markus Grigo, har vi samlet dem her:

Hvad laver Markus Grigo i dag?

Markus Grigo er i dag ansat som teknolog hos virksomheden Aasted i Farum, hvor han arbejder med maskiner og chokolade til kageindustrien. Derudover er han stadig kendt som dommer i det populære tv-program Den store Bagedyst.

Er Markus Grigo og Katrine Foged Thomsen kærester?

Nej, Markus Grigo og Katrine Foged Thomsen er ikke kærester. De er kolleger og fungerer som dommere sammen i Den store Bagedyst.

Er Markus Grigo gift?

Markus Grigo er ikke gift. Han danner par med sin kæreste, Susanne Christoffersen, og de har været sammen i flere år. Han har tidligere udtalt, at han ikke ønsker at blive gift igen efter sit tidligere ægteskab.

Har Markus Grigo børn?

Ja, Markus Grigo har to voksne børn, Christopher og Caroline, fra et tidligere ægteskab. Hans nuværende kæreste, Susanne, har også en søn fra et tidligere forhold. De har ingen fælles børn, men har i stedet en hund ved navn Knud.

Er Markus Grigo kommet til skade?

Ja, Markus Grigo har for nylig været ude for en cykelulykke på sin elcykel. Han brækkede tre ribben og hoften to steder. Uheldet skete i regnvejr, og han understreger vigtigheden af at bære cykelhjelm, hvilket han selv gjorde.

Hvis du vil læse andre artikler, der ligner Markus Grigo: Mere end Bagedyst-dommer, kan du besøge kategorien Mad.

Go up