31/08/2025
Claus Dalby er et navn, der for mange haveentusiaster i Danmark, og efterhånden også internationalt, er synonymt med farverige blomster, frodige krukker og en dyb passion for havelivet. Født på Frederiksberg i 1963, har hans rejse fra barndommen i Valby til at blive en anerkendt forlægger, forfatter og ikke mindst en elsket tv-personlighed og haveinspirator været alt andet end A4-standard. Hans historie er et vidnesbyrd om, hvordan passion, hårdt arbejde og mødet med de rette mennesker kan forme en usædvanlig karrierevej.

Som ung forlod Claus Dalby barndomshjemmet allerede som 15-årig. Han tog en EFG-uddannelse, men hans tidlige karriere var præget af en helt anden form for magi end den, der senere skulle blomstre i hans have. Han blev selvlært tryllekunstner under kunstnernavnet Zimba og arbejdede også som hundedressør. Disse tidlige erfaringer som selvstændig og optrædende lagde måske kimen til den evne til at fange et publikum, som han senere har brugt til at inspirere tusindvis af haveejere.
Livspartner og Forlaget Klematis
Et afgørende møde i Claus Dalbys liv fandt sted i 1987, da han mødte Jaume Ferrer Servera på Mallorca. Dette møde var ikke kun starten på et personligt partnerskab, men også grundlaget for en betydelig forretningsmæssig succes. Sammen etablerede de Forlaget Klematis. Oprindeligt startede forlaget i et forsøg på at give Jaume beskæftigelse, da han flyttede til Danmark. Claus havde allerede udgivet et par små børnebøger, og dette blev forlagets første fokusområde. Forlaget Klematis voksede hurtigt og blev med tiden en af Danmarks største udgivere af danske børnebøger.
Rollefordelingen på forlaget var klar: Jaume tog sig af økonomien, mens Claus udfoldede sig i den kreative rolle. Claus' interesse for smukke ting ledte forlaget ind på et nyt, stort marked: hobbybøger. Fra trylledej og papirklip til blomsterbinding – Klematis udgav bøger om et bredt spektrum af kreative sysler. Dengang var det ikke standard, at hobbybøger var trykt i farver, men Klematis satsede på farver og fandt et kæmpe marked for disse visuelt appellerende bøger. Gennem årene har Forlaget Klematis udgivet omkring 3000 bøger, primært inden for hobby, børn og design. Selvom parret i dag har droslet ned på forlagsdelen på grund af markedets udvikling, står Klematis som et vidnesbyrd om deres fælles iværksætterånd og Claus' sans for at identificere og imødekomme markedets behov.
Mødet med Haven: Anne Just og Risskov
Claus Dalbys intense engagement i haveverdenen tog for alvor fart i 1995, da han mødte blomstermaleren Anne Just. Dette møde beskriver han selv som et stort vendepunkt i sit liv. Anne Just, med sin dybe viden og passion for haver, åbnede Claus' øjne for havekunsten. Sammen lavede de 30 tv-udsendelser for DR2, hvor Anne Just var stjernen, og Claus var med som en slags statist. Dette samarbejde gav Claus uvurderlig indsigt og erfaring i at formidle haveglæde til et bredt publikum.
Da Claus Dalby købte huset i Risskov for omkring 35 år siden, var det primære formål at skaffe plads til Forlaget Klematis. Haven på 4000 kvadratmeter var dengang blot en stor græsplæne – et tomt lærred. Det var først efter mødet med Anne Just, og efter at have indrettet huset, at havearbejdet gradvist overtog det meste af hans tid. Den store græsplæne blev omdannet til den frodige, farverige og berømte have, vi kender i dag. Haven i Risskov er ikke bare et personligt paradis; den fungerer også som kulisse for hans tv-programmer og som inspirationskilde for hans mange bøger om haven. Siden 2002 har han skrevet adskillige bøger om emnet, og hans bog "Krukker i haven" er endda udgivet internationalt under titlen "Containers in the garden". Hans succes som haveforfatter fortsætter, og en ny bog fra hans hånd er på vej.
Fra TV til Digitale Platforme
Claus Dalby har en imponerende evne til at tilpasse sig og udnytte nye platforme til at dele sin passion. Udover sine haveprogrammer på DR1 og DR2 har han formået at opbygge en massiv tilstedeværelse på de sociale medier. Han var hurtig til at se mulighederne i disse platforme og har i dag omkring en halv million følgere på Instagram fra hele verden, 150.000 følgere på Facebook og endda en engelsksproget YouTube-kanal for at nå sit internationale publikum. Disse platforme bruger han til dagligt at interagere med tusindvis af haveejere, dele tips, inspiration og vise udviklingen i sin egen have. Denne direkte kontakt giver ham en unik indsigt i, hvad haveglade folk efterspørger – en indsigt, der er uvurderlig i hans virke.

Udover de sociale medier driver Claus Dalby også en succesfuld webshop direkte fra sin have i Risskov. Her kan kunder fra hele Europa købe et udvalg af haveprodukter, der lever op til hans standarder for kvalitet og æstetik. For at vedligeholde den store have og understøtte sine mange projekter har han også ansat to gartnere, hvilket understreger omfanget af hans havebaserede virksomhed.
Kvalitetspartnerskabet med Bilka
En vigtig del af Claus Dalbys mission om at dele haveglæde er hans samarbejde med Bilka. I Bilkas havecentre landet over kan kunder finde et stort udvalg af planter, blomster og haveprodukter, som er nøje udvalgt og anbefalet af Claus Dalby. Dette sortiment er eksklusivt for Bilkas havecentre og garanterer ifølge Claus Dalby en særlig kvalitet. Samarbejdet bygger på en tæt dialog mellem Claus Dalby og Bilkas indkøbere. De rejser ofte sammen til udlandet for at finde de helt rette sorter, farver og varianter, der passer til danske haver og haveentusiaster. Dette sikrer, at kunderne i Bilka får adgang til et omhyggeligt kurateret udvalg af planter og produkter, der kan hjælpe dem med at skabe deres egne smukke uderum.
I Bilkas havecentre kan man forvente at finde et bredt sortiment, der spænder over smukke sommerblomster, flotte stueplanter, specialiseret pottemuld, krukker i forskellige størrelser og materialer, samt alt det andet, et havehjerte kan begære. I selve Bilka varehusene udvides sortimentet med varer som krukkemuld, espalier, bålfade, blomsterløg, krukkestativer og indendørs blomsterskjulere. Dette partnerskab gør Claus Dalbys anbefalinger og udvalgte produkter tilgængelige for et bredt publikum over hele landet.
Filosofi, Modgang og Paradisets Have
Når man spørger Claus Dalby til hans formelle uddannelse, ler han og konstaterer tørt: "Jeg har gået ni år i skole. Jeg har ingen uddannelse!" Han er i høj grad selvlært, en "læremester" for mange, der har fundet sin vej gennem nysgerrighed, hårdt arbejde og en urokkelig passion. Han beskriver sig selv som "ramt af medgang" økonomisk, men erkender også at have oplevet modgang i livet. For 12-14 år siden kæmpede han med en dyb depression, der førte til indlæggelse. Men han fandt glæden igen, og for ham spiller haven en central rolle i dette. Som han har sagt, er der altid noget at glæde sig til, når man har en have.
Claus Dalby er ikke en regelmæssig kirkegænger, men betegner sig som "almindelig troende". Han finder en form for åndelig forbindelse i naturen. Lyden af rislende vand og fuglesang i haven, eller følelsen af skoven, der lukker sig om én om foråret – disse øjeblikke føles næsten som at træde ind i en katedral. Han finder en dyb salighed i fuglenes forårskoncert. Ideen med en have er for ham at skabe sit "eget lille paradis". Han er ydmyg over at have omdannet en græsplæne til noget, man måske patetisk kunne kalde Paradisets Have. For ham handler havearbejde og skabelsen af smukke uderum om en dyb længsel efter at omgive sig med smukke ting. Denne filosofi deler han også, når han holder foredrag om at skabe haver, både i Danmark og internationalt, som for nylig i Norge.
Hans fødselsdage fejrer han privat med sin mand, Jaume, og nære venner – og mon ikke der altid er blomster på bordet i den anledning? Claus Dalbys liv og karriere er en inspiration, der viser, hvordan man kan finde og følge sin passion, bygge bro mellem forskellige verdener (forlag, TV, sociale medier, detailhandel) og dele sin glæde med et stort fællesskab. Han er ikke bare en havemand; han er en formidler, en iværksætter og en personlighed, der har beriget mange danskeres liv med farver, skønhed og inspiration til at skabe deres egne små paradiser.

Spørgsmål og Svar om Claus Dalby
Hvem er Claus Dalby gift/samlever med?
Claus Dalby er gift/samlever med Jaume Ferrer Servera. De mødte hinanden i 1987 og etablerede sammen Forlaget Klematis.
Hvor kan man købe Claus Dalbys produkter?
Et udvalg af planter, blomster og haveprodukter anbefalet af Claus Dalby kan købes eksklusivt i Bilkas havecentre og visse produkter i Bilka varehuse. Derudover driver han en webshop fra sin have.
Hvad laver Claus Dalby udover havearbejde?
Claus Dalby er også forlægger (medstifter af Forlaget Klematis), forfatter til mange havebøger, tv-vært på haveprogrammer og en meget aktiv personlighed på sociale medier som Instagram, Facebook og YouTube. Han holder også foredrag.
Hvad er Forlaget Klematis?
Forlaget Klematis blev etableret af Claus Dalby og hans mand Jaume Ferrer Servera i 1987. Det er et forlag, der oprindeligt fokuserede på børnebøger og hobbybøger, og som voksede til at blive en af Danmarks største udgivere inden for disse områder. De har udgivet omkring 3000 bøger.
Har Claus Dalby en uddannelse?
Nej, Claus Dalby har ingen formel uddannelse udover sin EFG-uddannelse. Han beskriver sig selv som selvlært og har bygget sin karriere på erfaring, passion og evnen til at lære og tilpasse sig.
Hvis du vil læse andre artikler, der ligner Claus Dalby: Haven, Bøgerne og Livet, kan du besøge kategorien Opskrifter.
